Accounting Process&Tools Specialist GL (F/M)

Posted:
7/7/2024, 5:00:00 PM

Location(s):
Bucharest, Romania

Experience Level(s):
Junior ⋅ Mid Level ⋅ Senior

Field(s):
Accounting

Company

AUTOMOBILE DACIA SA

Job Description

Suntem o echipa tanara, dinamica si comunicativa, cu expertiza in procesul de transformare si eficientizare al functiunii Financiare din cadrul Grupului Renault.

Lucram cu clienti internationali si livram solutii software ce sunt utilizate in zona financiara a Grupului.

Suntem in cautare de noi colegi pentru aceasta pozitie in cadrul echipei noastre.

Principalele tale responsabilitati vor fi :

• Analizeaza impactul schimbării asupra proceselor și sistemelor contabile

• Identifica principalii interlocutori necesari pentru a efectua schimbarile necesare din proiect

• Defineste scheme contabile țintă (planul de conturi operațional, conturi corporative și conturi de grup)

• Integreaza noile dezvoltari și valideaza schimbarea procesului cu toate persoanele responsabile

• Integreaza și gestioneaza managementul schimbărilor

• Acorda asistență utilizatorilor finali

• Stabileste întâlniri de monitorizare recurente cu responsabilii sistemelor din amonte și aval ;

• Analizeaza impactul, coordoneaza planningul evolutiilor și testeaza înainte de a pune în mediul de producție ;

• Gestioneaza nevoia de modificări si parametrare in faza de RUN ;

• Colecteaza nevoile utilizatorilor S4Hana pentru dezvoltare;

• Formarea noilor utilizatori in faza de RUN (hors déploiement);

• Asigura capitalizarea și actualizarea documentației funcționale și tehnice ;

• Anima relatiile profesionale cu echipa de dezvoltare interna Renault (centrul de competente SAP in Romania si India).

PROFIL CAUTAT:

  • Studii superioare economice/informatice (Contabilitate)

  • Limba engleza nivel profesional, limba franceza este un avantaj

  • Cunoștințe end-to-end de Contabilitate generală (Include cunoștințe despre ciclurile contabile ale conturilor de plătit, conturi de încasat, intercompanii, active, stoc etc.)

  • Contabilitate generală

    • Managementul datelor de bază: planuri de conturi, cursuri de schimb

    • Managementul închiderilor contabile: perioade contabile, TVA, reevaluare SNP, Reclasificare (FAR/FAO sau Clienți/Vânzători), Acorduri de cont, Reversări de angajamente etc.

    • Gestionarea înregistrărilor contabile generale: salarii, stocuri, refacturari, provizioane etc.

    • Managementul pregătirii consolidării.

    • Raportare: solduri, registre, registru TVA, extras de vanzari, fise contabile etc.

    • Diverse: arhivare fiscală și juridică. (avantaj suplimentar)

  • Contabilitate analitica

    • Managementul datelor de bază: elemente de cost, centre de cost, comenzi, centre de profit (și ierarhii asociate)

    • Gestionarea bugetului sau a planului pentru comenzi și WBS

    • Raportare: angajament, efectiv, provizion, buget pe obiectele de atribuire a conturilor (pentru resurse de vânzări, cheltuieli generale, cereri de angajament de cheltuieli etc.).

    • Implementează standardele functiunii în toate entitățile Grupului

    • Formarea/asistarea entităților Grupului în procesele asociate SI contabilității

    • Administrarea datelor structurând SI contabile și asigurarea coerenței între contabilitatea operațională și datele introduse în instrumentul de consolidare al Grupului

    • Garantarea securității accesului și a datelor în SI-ul contabil

    • Asigurați-vă că sistemele informaționale contabile rămân în concordanță cu reglementările.

  • Asigurarea conformitatii cu standardele contabile actuale (sociale si IFRS)

  • Competente SAP (S4/HANA) pentru sarcini tranzacționale – Contabilitate generală

  • Spirit de colaborare facilitare, delegare

  • Utilizarea confortabilă a pachetului Office (Excel, Word etc.)

  • Abilități excelente de comunicare

  • Orientare simplificare proces si open-minded

  • Capacitati de organizare foarte bune, riguros, agil și entuziast

  • Initiativa si anticipare.

La noi vei gasi:

Un mediu de lucru prietenos, dinamic şi bazat pe performanta
Posibilitati de dezvoltare profesionala si planificare a carierei
Asigurare privata de sanatate
Participari la evenimente corporate si cele specifice industriei
Un program de beneficii si compensatii atragator
Expunere la proiecte internationale.

Te asteptam sa faci parte din echipa noastra din cadrul Finance Business Services @ Renault!

Hai sa facem cunostinta !

Toate candidaturile vor fi luate in considerare indiferent de nationalitate, gen, dizabilitate, varsta, rasa, culoare, religie, stare de graviditate, identitate de gen sau orientare sexuala.

Job Family

Finance & Control

Renault Group is committed to creating an inclusive working environment and the conditions for each of us to bring their passion, perform to the full and grow, whilst being themselves.
We find strength in our diversity and we are engaged to ensure equal employment opportunities regardless of race, colour, ancestry, religion, gender, national origin, sexual orientation, age, citizenship, marital status, disability, gender identity, etc. If you have a disability or special need requiring layout of the workstation or work schedule, please let us know by completing this form.

In order to follow in real time the evolution of your applications and to stay in touch with us, we invite you to create a candidate account. This will take you no more than a minute and will also make it easier for you to apply in the future.

By submitting your CV or application, you authorise Renault Group to use and store information about you for the purposes of following up your application or future employment. This information will only be used by Renault Group companies as described in the Group Privacy Policy.