Accounting SAP ADC RUN PULSAR (F/M)

Posted:
7/30/2024, 11:44:39 PM

Location(s):
Bucharest, Romania

Experience Level(s):
Junior ⋅ Mid Level ⋅ Senior

Field(s):
Accounting

Company

AUTOMOBILE DACIA SA

Job Description

Suntem o echipa tanara, dinamica si comunicativa, cu expertiza in procesul de transformare si eficientizare al functiunii Financiare din cadrul Grupului Renault.

Lucram cu clienti internationali si livram solutii software ce sunt utilizate in zona financiara a Grupului.

Suntem in cautare de noi colegi pentru aceasta pozitie in cadrul echipei noastre.

Principalele tale responsabilitati vor fi :

  • Contribuie la productivitatea funcției și la fiabilitatea rezultatelor contabile

  • Gestionarea centrală a datelor în conformitate cu procedurile și standardele;

  • Procesarea cererilor de creare, modificare și ștergere:

    • De cont general (PCGR – planul conturilor generale)

    • Din planul de conturi alternativ de tara

    • Centre de cost

    • coduri de TVA

    • coduri SL

  • Managementul curs de schimb valutar

  • Managementul perioadelor analitice

  • Managementul tratamentelor contabile

    • Reclasificare

    • Reevaluare

    • TVA

  • Managementul mediilor contabile SAP (diferite SAP Alcor si S/4 HANA)

  • Gestionarea tabelelor de inductie pentru raportarea catre Sycomore Finance;

  • Rolul de monitorizare în timpul închiderii:

    • Controlul soldului conturilor consolidate de grup și registre sociale

    • Controlul discrepanțelor din filialele comerciale

    • Asigurarea cadrului SAP Accounting / Sycomore Finance

  • Implementarea schemelor contabile sub noi fluxuri sau standarde.

  • Suport pentru utilizatori și instruire introductivă (filiale globale);

  • Executarea închiderilor de contabilitate ale unor filiale străine

  • Gestionarea tipologiilor de marfuri comerciale si de grup; tipuri de mijloace commerciale si grupe de marfuri

PROFIL CAUTAT:

  • Studii superioare economice/informatice (Contabilitate)

  • Limba engleza nivel profesional, limba franceza este un avantaj

  • Experienta/expertiza anterioara in SAP4, reprezinta un avantaj

  • Interes puternic pentru procese și sisteme informatice

  • Bune cunostinte de contabilitate generala

  • Mentenanta GL

  • Experienta SAP (ERP SAP ECC6 și S4/HANA)

  • Experienta in management de proiect in SAP

  • Spirit de colaborare facilitare, delegare

  • Utilizarea confortabilă a pachetului Office (Excel, Word etc.)

  • Gestionare de proiect si coordonare actori din activitatile tehnice si meserie

  • Abilități excelente de comunicare

  • Orientare simplificare proces si open-minded

  • Capacitati de organizare foarte bune, riguros, agil și entuziast

  • Initiativa si anticipare.

La noi vei gasi:

Un mediu de lucru prietenos, dinamic şi bazat pe performanta
Posibilitati de dezvoltare profesionala si planificare a carierei
Asigurare privata de sanatate
Participari la evenimente corporate si cele specifice industriei
Un program de beneficii si compensatii atragator
Expunere la proiecte internationale.

Te asteptam sa faci parte din echipa noastra din cadrul Finance Business Services @ Renault!

Hai sa facem cunostinta !

Job Family

Finance & Control

Renault Group is committed to creating an inclusive working environment and the conditions for each of us to bring their passion, perform to the full and grow, whilst being themselves.
We find strength in our diversity and we are engaged to ensure equal employment opportunities regardless of race, colour, ancestry, religion, gender, national origin, sexual orientation, age, citizenship, marital status, disability, gender identity, etc. If you have a disability or special need requiring layout of the workstation or work schedule, please let us know by completing this form.

In order to follow in real time the evolution of your applications and to stay in touch with us, we invite you to create a candidate account. This will take you no more than a minute and will also make it easier for you to apply in the future.

By submitting your CV or application, you authorise Renault Group to use and store information about you for the purposes of following up your application or future employment. This information will only be used by Renault Group companies as described in the Group Privacy Policy.